1)Avrupa Birliği Zirvesi’nde 28 ülkenin mutabakatıyla Avrupa’ya göç eden mültecilerin sayısının azaltılması için müzakere edilen metin üzerinde anlaşılması pratikte uygulanabilir mi?

Müzakere edilen metnin Türkiye açısından uygulanabilirliği vardır. Çünkü Türkiye’nin zaten hali hazırda belli mültecileri konaklattığı merkezler bulunmaktadır ve  “geri gönderme” anlaşması öncesinde Yunanistan’dan gelen kişileri karşılanıp, bahsedilen merkezlere gönderilmektedir.

Türkiye, bir kaç yıldan beri bu sürecin içindedir ve sayıları 2 milyonun üzerinde olan Suriyeli mültecileri ağırlamaktadır. Türkiye’de bulunan bilhassa Suriyeli mültecilerin belirsiz durumu Avrupa’yı rahatsız etmekteydi. Zaten Avrupa Birliği son birkaç yıldır Yunanistan’da yaşanan krizle mücadele ettiğinden dolayı kendi içerisinde ortak politikaları uygulamakta zorlanmaktadır. Birlik ülkeleri içerisinde göçmen krizi son derece sorun teşkil eden bir mesele olduğundan dolayı Avrupa, uygun kriterde olan kişileri de toparlayıp Türkiye’ye geri göndermek istemiştir. Bu durum bir bakıma organizasyon meselesidir; süreci tamamlamak için eğitimli personele, kurumsallaşmış sistemlere ihtiyaçları vardır. Bunu bir anda sağlamaları zor olduğundan dolayı hali hazırda Nisan’ın başından bu yana Türkiye’ye peyderpey mülteci göndermektedirler. Yani Türkiye’nin hayal ettiği gibi ilk başta gemiler dolusu insanların Türkiye’ye gelme olasılığı yoktur. Mutabakatın Türkiye ve Avrupa Birliği arasında uygulanabilirliği vardır. Ancak Avrupa Birliği bu durumu  “yangın söndürme operasyonu” stratejisi olarak değerlendirmektedir. Bu bir açıdan Avrupa Birliği’nde var olan yangını ilk etapta hiçbir şeyi düşünmeden söndürmeye çalışmasıdır. Avrupa Birliği daha sonrasında orta vadeli ve uzun vadeli bir politikayı oluşturmayı düşünmektedir. Ama şu an kısa vadede bu yangın sona ermelidir çünkü çok fazla sayıda insan akın akın birlik ülkelerine gitmektedir. Mültecilerin toplanıp Türkiye’ye iade edilebileceği düşüncesi ve bunu biliyor olmak dahi psikolojik olarak bile Avrupa’daki politikacılar için son derece önemlidir. Bu Avrupa halkını sakinleştirmek adına önem arz etmektedir.

Kısacası 28 ülkenin mutabakatıyla Avrupa’ya göç eden mültecilerin sayısının azaltılması için müzakere edilen metin üzerinde anlaşılması pratikte uygulanabilir gözükmektedir.

Söyleşinin tamamına ulaşmak için tıklayınız.